Anasayfa Hijyen
Hijyen

Bakterilere her yerde rastlanabilir, havada, derimizde, saçımızda, burnumuzda, yemeğimizde, ekipmanlarda. Bazıları mobil olabilir, fakat çoğu kendi kendilerine hareket edemezler ve transfer için temas edilmesi gerekir.

Bakteriler gerekli ortamı yakaladıkları anda (yiyecek, sıcaklık, su) hızla yayılmaya başlarlar.

Gıda zehirlenmesine sebep olan bakteriler 37 santigrat derece, yani insan vücut ısısında en yüksek üreme noktasına ulaşırlar. Bu nedenle gıdaları soğumaya bıraktığımız süre içerisinde mutlaka üzerleri kapalı kalmalıdır. 50 santigrat derecede sadece bazı bakteriler hayatta kalabilir, 63 santigrat derece ve üzeri sıcaklıklarda tamamen ölürler.

Bakterilerin ölmesi için gerekli sıcaklık ve zaman tamamen bakterilerin cinsine ve gıdaların çeşidine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bütün canlı organizmalar gibi bakterilerde yaşayabilmek için gıdaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle protein ve nem içeren gıdalar ile çalışırken azamı dikkat gösterilmesi şarttır.

Gıda zehirlenmesine yol açan bazı bakteriler;

  • Salmonelia: Özellikle kümes hayvanlarının dışkışında,
  • Staphylococcus : Burun, boğaz, açık ara ve çiziklerde,
  • Clostridum Perfringers : İnsan ve hayvan dışkısında,
  • Clostridum Botulinum: Toprakta ve Bazı denizlerde,
  • Bacillus Cereus : Toprak ve suda.
Bakterilerden korunmak için kişisel hijyene dikkat edilmesi, sağlıklı beslenme için ana kuraldır.
Bir çoğumuzun burun ve boğazında ''Staphylococcus'' bakterisi oluşabilir ve gıdalara transfer tehlikesi vardır.Bu sebeple ''disposable'' mendil kullanılmalı ve eller yıkanmalıdır. Gıda ile uğraşan kişiler mutfakta sigara içmemeli bakteri ağız ve dudaklar yolu ile transfer olabilir.
Yemeklerin tadına bakmak için mutlaka temiz bir kaşık kullanılmalı, kullanılan kaşık bir dahaki sefere kullanılmadan önce yıkanmalıdır. Tüm yaralar, kesinlikle su geçirmez yara bandı ile kapatılmalı ve yiyecek ile temas etmemelidir.
Gıdaların üzerine ve yakınında aksırıp, öksürmek '' staphylococci'' bakterisinin transferine yol açar, bu sebeple dikkatli davranmak zorundayız.